Kontuzja podczas meczu: kiedy zapada decyzja, że to już koniec (Paweł Habrat)

Zdarza się, że decyzja o poddaniu meczu bywa trudniejsza do zaakceptowania niż sama kontuzja, szczególnie w przypadku rozgrywania ważnego meczu, którego wynik może mieć znaczenie dla dalszej kariery zawodnika. Zawodnicy doznający kontuzji w czasie meczu często walczą nie tylko z bólem i niemocą zaprezentowania wszystkich możliwości, ale i z własnymi myślami dotyczącymi konsekwencji poddania meczu.

Do najczęstszych psychologicznych następstw pojawienia się kontuzji podczas meczu możemy zaliczyć pojawienie się emocji smutku w przypadku, kiedy zawodnik postrzega sytuacje w kategoriach straty lub złości, kiedy trudno się mu się pogodzić z zaistniałą sytuacją. Czasem jednak pojawia się lęk, który generowany jest głównie przez myśli związane z przyszłością lub niepewnym powrotem.

Często reakcja zawodników zależy bardziej od sposobu myślenia niż od samej sytuacji. Wielu zawodnikom zdarzyło się przerwać mecz, kiedy wiedzieli (czuli) że dalsza gra nie ma sensu bo jest zbyt ryzykowna. A może dlatego, że byli świadomi, iż nie są wstanie grać na 100 procent.

Znamy przypadki, że w odniesieniu do wielu zawodników wydawało się, że kontuzje (czasem makabryczne) zakończą ich karierę sportową, tymczasem sportowcy wracali do gry i to na poziomie nieraz wyższym niż przed kontuzją. Tak czy inaczej, wszystkim życzę dużo zdrowia lub szybkich powrotów na kort.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.